اینترنت اشیا صنعتی چیست و چه تاثیراتی در تولید دارد؟

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا صنعتی(IIOT) در واقع از زیرمجموعه های اینترنت اشیا محسوب می شود. در کل، مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک این تکنولوژی برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. برای نمونه می توان به یخچال های هوشمند که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره نمود. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید. همچنین فرصت هایی ایجاد می کند برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر، سیستم هایی مانند؛ خودروهای هوشمند، یخچال های هوشمند و خانه های هوشمند که این روزها در مباحث و مجالس مختلفی به آن ها اشاره می شود و لازم است که بدانید همه این دستگاه ها در زیر مجموعه اینترنت اشیا قرار می گیرند. با استفاده از این تکنولوژی می توان داده ها را جمع آوری کرده و آنها را به اشترام بگذارد. این داده های جمع آوری شده به یک مرکز داده ابری ارسال می شوند و سپس با دیگر کاربرها، به اشتراک گذاشته می شوند.IOT سبب افزایش اتوماسیون و خودکارسازی در خانه ها، مدارس، محل کار و صنایع خواهد شد.

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

به کابرد اینترنت اشیا در صنعت، IIOT می گویند که از آن با IIoT یا Industry 4.0  یاد می شود. اینترنت اشیا صنعتی انقلابی را در تولید با فراهم آوردن امکان دستیابی به مقادیر بسیار بیشتری از داده ها، با سرعتی بسیار بالاتر و بهره وری بیشتر فراهم کند. تعدادی از شرکت های نوآور شروع به اجرا و پیاده سازی اینترنت اشیا صنعتی با استفاده از دستگاه های هوشمند متصل به هم، در کارخانه های خود کرده اند.

چیزی که باعث تفاوت میان IIOT و هر آنچه که قبل از آن بوده، شده، درواقع این است که تکنولوژی جدید باعث دسترسی بهتر به داده ها و استفاده بهینه تر از آنها شده است.  به طور خلاصه، IIOT باعث شده تا تجهیزات از سطح جمع آوری اطلاعات تا سطح پیاده سازی، با یکدیگر ارتباط داشته باشند. در حالیکه در گذشته اجزای همچون تجهیزات و سیستم ها، سنسور ها، آلارم ها و … بطور جداگانه به یکدیگر متصل بودند؛ اما امروزه این اجزا به یک ساختار واحد متصل بوده که می تواند توسط کاربر قابل دستیابی باشد.

به کمک IIOT، داده های کارخانه ها و صنایع به یک شبکه و ساختار یکپارچه متصل می شوند. نحوه استفاده و کاربردی که شما مد نظر دارید، موتورهای تجزیه و تحلیل و دستگاه ها همگی می توانند به این زیرساخت دسترسی داشته باشند تا این اطلاعات را بنا بر نوع نیاز، به آن دسترسی یا در آن تغییری اعمال کنند. پروتکل قدیمی “نقطه به نقطه یا Piont to Point” به پروتکل جدیدتری به نام Broadcast-Subscribe Model تغییر یافته است.

شرکت تیوان اطلاعات در تلاش است با مطالعه و تحقیق در زمینه ی اینترنت اشیا و هوشمندسازی قدمی رو به جلو در جهت پیشرفت کشور بردارد